KATA könyvelés, egyéni adózás

KATA könyvelés

accounting2

KATA, vagyis a Kisadózó Vállalkozások Tételes Adója – Az egyéni vállalkozók körében nagy népszerűségre tett szert ez az adózási forma, az egyszerűsége miatt érthető módon. A kisvállalkozó havi egyszeri fix összeg befizetésével letudhatja az állam felé teljesítendő adókat és járulékokat, így nem kell foglalkozni a társasági adóval, a vállalkozói személyi jövedelem adóval, az osztalékalap adóval, a szociális-, egészségügyi-, és szakképzési hozzájárulással. Ha mellékállásban válunk egyéni vállalkozóvá, a KATA keretében 25.000 Ft-ot, ha főállásban, akkor 50.000 Ft-ot kell befizetni havonta. A vállalkozás bevételi értékhatára 12 millió forint. Amennyiben az éves árbevétel meghaladta a 12 millió forintot, úgy a 12 millió feletti összegre 40% többlet adót kell fizetni.

2020. nyarán az Országgyűlés elfogadta a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvényt érintő, 2021. január 1-től hatályos módosításokat. A törvénymódosítás egyik fő célja az volt, hogy a jövőben a burkolt foglalkoztatási jogviszonyok esetében ne lehessen alkalmazni ezt az adózási formát. A KATA törvény szabályai így több ponton is szigorodtak a korábbiakhoz képest.

Az új törvénymódosítás a KATA jogviszony több cégben való alkalmazását tiltja, választania kell a vállalkozónak, hogy melyik vállalkozásban kíván továbbra is katás maradni. Minden KATA adózású egyéni vállalkozásnak kell, hogy legyen hivatalos székhelye.

A törvénymódosítás kimondja, hogy belföldi kapcsolt vállalkozások felé történő számlázást plusz 40%-os adókötelezettség terheli. Amennyiben külföldi a kapcsolt vállalkozás, a bevétel 71,42%-a után kell megfizetni a 40%-os különadót. Előbbi esetben a kapcsolt vállalkozásnak, míg utóbbi esetben a katás vállalkozónak kell megfizetni és bevallani a megállapított különadót. (Kapcsolt vállalkozás=ahol az ügyvezetés köre azonos, vagy közeli hozzátartozó tagja.)

További változás, hogy ha a katás vállalkozónak egy kifizetőtől egy naptári évben 3m Ft-ot meghaladó bevétele származik, akkor a juttatás 3 millió forintot meghaladó része után 40 %-os mértékű adót köteles megállapítani, bevallani és megfizetni.

2021. január 1-től a kisadózó vállalkozásokat egy új adatszolgáltatási, tájékoztatási kötelezettség is terheli.

Fontos lehet még tudni, hogy nem csak egyéni vállalkozások, hanem egyéni cégek, magánszemély tagsággal rendelkező Bt.-k és Kkt.-k, ügyvédi irodák is választhatják a KATA adózási formát. Lehet alkalmazottat is foglalkoztatni, akinek a járulékainak fizetéséről természetesen gondoskodni kell. Szünetelő vállalkozás esetén, vagy a CSED, GYED, GYES időszakára a havi összeget nem kell befizetni, ekkor tevékenykedni sem lehet a vállalkozásban.

Ha katás vállalkozásban gondolkodik, keresse fel kollégáinkat, és segítünk eligazodni a részletekben.